homeSuccess StoriesWrocław fashion outlet
Drugie życie tkanin leżakowych

Informacje o
Projekcie


Wrocław Fashion Outlet - jedyne centrum outletowe w stolicy Dolnego Śląska - miało już okazję poznać potencjał i możliwości upcyklingu. W ramach wspólnego projektu z Deko Eko, nietypowy odpad - materiał, z którego szyte są balony reklamowe, zamienił się w estetyczne i funkcjonalne torby. Nasz klient, zachęcony efektami tamtej współpracy, zdecydował się, wspólnie z Deko Eko, podjąć kolejne upcyklingowe wyzwanie.   

Tym razem wzięliśmy na warsztat zużyte leżaki, które były pozostałością po jednym z organizowanych wydarzeń. Z wykorzystywanego jako oparcie w leżakach materiału powstało ponad 50 toreb na zakupy, nerek, etui na laptopy oraz plecaków-worków, które mogą zostać wykorzystane jako korporacyjne gadżety dla pracowników i kontrahentów, bądź w innych działaniach aktywizujących pracowników (np. spotkania firmowe i warsztaty). 

Materiały
których użyliśmy


W ramach projektu, byliśmy odpowiedzialni za analizę odpadu, przygotowanie kreatywnych rozwiązań, a także upcyklingową produkcję. 

Po konsultacji z upcyklingowym twórcą, specjalizującym się w szyciu toreb, plecaków i akcesoriów, zdecydowaliśmy, że materiał z leżaków zostanie przeszyty na torby na zakupy, nerki, etui na laptopy oraz plecaki-worki. Do współpracy zaprosiliśmy naszego stałego partnera - przedsiębiorstwo społeczne, aktywizujące zawodowo osoby niepełnosprawne, co nadało całemu projektowi  dodatkowy wymiar społeczny. 

Do wytworzenia tej kolekcji zostało wykorzystanych 28 szarych i wielokolorowych tkanin leżakowych. Powstał unikalny, estetyczny i funkcjonalny zestaw, który nie tylko atrakcyjnie się prezentuje, ale również, dzięki wszytej metce z logo Wrocław Fashion Outlet, jest nośnikiem identyfikacji graficznej firmy. 

Efekt
Cyrkularności


Z satysfakcją obserwujemy rosnącą świadomość firm na temat gospodarki cyrkularnej. Coraz więcej przedsiębiorstw wpisuje do swojej strategii, działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. 

Prośrodowiskowe aktywności są elementem strategii Wrocław Fashion Outlet, co znajduje m.in. odzwierciedlenie w haśle “Odpowiedzialność mamy w naturze!”. 
Drogą do zrównoważonego rozwoju jest gospodarka o obiegu zamkniętym, która rozwiązuje problem nadmiaru odpadów. 

Upcykling to świetna metoda przerabiania odpadów, która umożliwia nie tylko ich ponowne wykorzystanie, ale także nadanie im nowej wartości. Nasz projekt pokazał, że niemal każdy materiał odpadowy ma potencjał do ponownego przetworzenia, a efekty mogą być zaskakujące.  

Wspólne upcyklingowe projekty Deko Eko i Wrocław Fashion Outlet, takie jak stworzenie kolekcji toreb z nieaktualnych balonów reklamowych czy opisywany tu projekt dotyczący przetworzenia tkanin leżakowych w torby na zakupy, nerki, etui na laptopy oraz plecaki-worki, wzbogaciły portfolio działań prośrodowiskowych Centrum.

Przed rozpoczęciem współpracy z Deko Eko, nasz klient prowadził już inne aktywności, których celem było minimalizowanie odpadów – kawiarnia SO!COFFEE zachęca klientów do wykorzystania własnych kubków, a Costa Coffee, współpracuje z aplikacją TooGoodToGo, chcąc zapobiec marnowaniu nadwyżkowej, niesprzedanej żywności. 


Współpraca z Deko Eko pozwoliła wzbogacić portfolio działań prośrodowiskowych firmy o upcykling. Po sukcesie pierwszego wspólnego projektu upcyklingowego, Wrocław Fashion Outlet zdecydował się na nowy projekt, który pokazał ogromny potencjał upcyklingu w zakresie przetwarzania odpadów i nadawania im nowej wartości.

Dowiedz się
więcej