homeSuccess StoriesH&m
Upcykling odzieży

Informacje o
Projekcie


We współpracy z naszymi upcyklingowymi projektantami zorganizowaliśmy „Eco Spot” dla 3500 pracowników Centrum Dystrybucji H&M podczas dorocznej imprezy firmowej w Poznaniu. W strefie eko nasi projektanci prowadzili warsztaty z upcyklingu, podczas których zmienialiśmy koszulki H&M oraz inne tekstylia z odzysku w praktyczne i przydatne produkty upcyklingowe, takie jak małe przedmioty codziennego użytku i biżuteria. W warsztatach prowadzonych przez „Tutki” uczyliśmy także wyplatania wyrobów z wikliny makulaturowej.

Materiały
których użyliśmy


Wykorzystaliśmy sporą liczbę koszulek oraz tekstyliów z odzysku, które powierzyła nam firma H&M.

Efekt
Cyrkularności


Podcza warsztatów z upcyklingu nie tylko nauczyliśmy pracowników H&M jak tworzyć biżuterię i małe przedmioty codziennego użytku ze zużytych koszulek i tekstyliów, lecz co najważniejsze pokazaliśmy jak dostrzegać wartość tam, gdzie wcześniej widzieliśmy tylko odpad. Nasze warsztaty uczą jak postrzegać tę samą rzecz (np. koszulkę) w innych - bardziej przyjaznych dla środowiska kategoriach. Naszym celem było wywołanie efektu kuli śnieżnej zmieniającej się świadomości ekologicznej, poprzez pokazanie uczestnikom nowego punktu widzenia, pozwalającego na dostrzeganie wartości w pozornie zużytych materiałach.

Nasz linearny model ekonomiczny jest zbudowany na ograniczoności zasobów. Z jednej strony mamy ciągle wzrastające potrzeby, a z drugiej ograniczone i kurczące się dramatycznie zasoby naturalne. W pełni cyrkularna gospodarka oferuje perspektywę gospodarki globalnej, która jest z założenia regeneratywna. Jako pracownicy i obywatele mamy świadomość, że aby znaleźć odpowiedź na współczesne wyzwania gospodarki odpadami, potrzebujemy szybkich, dalekosiężnych i bezprecedensowych zmian we wszystkich aspektach życia społecznego. Tylko to, w połączeniu z przełomowymi technologiami, może doprowadzić do sukcesu na tym polu. Z pewnością nie chcesz stracić szansy na danie drugiego życia swoim odpadom, oszczędzając ograniczone zasoby, a zyskując nowe produkty bez ponoszenia zbędnych kosztów, a co ważniejsze dołączając do spektakularnego ruchu cyrkularnej gospodarki.

Dowiedz się
więcej